Termin „american dream” (amerykańskie marzenie) wyraża spełnienie i dobrobyt związany z amerykańskim stylem życia. Symbolem takiego statusu stało się posiadanie na własność domu jednorodzinnego. Hollywoodzkie produkcje kreują obraz domu z werandą, równo skoszonym trawnikiem i powiewającą flagą amerykańską.
Następstwo amerykanizacji
Amerykanizacja to proces, który obejmuje swoim zasięgiem wszystkie kraje: obecność McDonald’s, Coca – Coli, angielskojęzycznej muzyki jest powszechna i spotykana na całym świecie. Obchodzenie zwyczaju Halloween w wielu krajach poza USA jest jednym z jej przejawów. W Polsce zabawy w przededniu Wszystkich Świętych nie cieszą się dużą popularnością. Korzystniejszym przykładem wpływu kultury amerykańskiej są obchodzone w lutym Walentynki albo inspiracja domami zza oceanu.
American Gothic
Obraz Granta Wooda – American Gothic uważa się za najbardziej rozpoznawalny amerykański obraz XX wieku. Przedstawia on farmera trzymającego widły, stojącego z żoną lub córką przed białym domem w stylu neogotyckim. Wizerunek ten stał się ikoną amerykańskiej kultury, obraz był wielokrotnie parodiowany, a przed charakterystycznym budynkiem przedstawiano w podobnej konwencji postacie z kreskówek i seriali.
American house. American dream?
Stany Zjednoczone to dla wielu synonim supermocarstwa i dobrobytu. Amerykańskie domy kojarzone są często jako luksusowe i projektowane z rozmachem rezydencje. Architektura jednorodzinna USA przez dziesięciolecia tworzona była przez potomków kolonistów z krajów europejskich. Miało to ogromny wpływ na jej wizerunek.
Jednym z charakterystycznych rodzajów domów w Ameryce Północnej są domy w stylu neoeklektycznym (neo-eclectic style). Styl ten cechuje się łączeniem w jednym budynku wybranych elementów pochodzących z różnych stylów architektonicznych. Występują w nim rozwiązania pochodzące ze stylów kolonialnych: hiszpańskiego, francuskiego, holenderskiego oraz z różnorodnych epok historycznych. To zaskakujące połączenie najłatwiej dostrzec można na elewacji budynku, często dekorowanej stiukami lub kamieniem, licowanej okładzinami ściennymi, a także w charakterystycznym układzie okien.
McRezydencje
Domy w stylu neoeklektyzmu budzą w Stanach Zjednoczonych kontrowersje, których poziom można porównać do naszych rodzimych domów w stylu dworkowym. W USA określa się je pejoratywnym terminem: McMansion (w dosłownym tłumaczeniu: McRezydencja), która to nazwa miała budzić skojarzenia, sugerujące, że domy te są pozbawione oryginalności i wysokiej jakości niczym produkty z sieci fast-food. McMansion to domy o bardzo dużej powierzchni (powyżej 280 m2), które wykorzystują w sposób nieudolny nagromadzone detale architektoniczne wątpliwej jakości: kolumny, pilastry, wykusze, ryzality. Należy pamiętać, że pojęcie elegancji łączy w sobie trzy cechy: wysokiej jakości materiały, klasykę i skromność. W tego typu obiektach, najwyraźniej brak przynajmniej jednego z powyższych – umiaru.
Osobiście uważam, że domy neoeklektyczne nie stanowią problemu same w sobie. Wymagają jedynie odpowiedniego otoczenia i właściwej wielkości działki. Trudno wyobrazić sobie rezydencję w amerykańskim stylu, gdy sąsiedztwo stanowi ‘dom kostka’ oraz dom w stylu zakopiańskim.
0 Komentarzy