Drzwi holenderskie, charakteryzuje poziomo dzielone skrzydło składające się dwóch niezależnie otwieranych części – dolnej i górnej. To staromodne rozwiązanie znane już w XVII-wiecznej Holandii, współcześnie przeżywa swój comeback jako oryginalne drzwi wejścia głównego albo komfortowe rozwiązanie drzwi prowadzących do ogrodu.

Drzwi holenderskie, źródło fot.: interiorholic.com

Drzwi holenderskie – skąd taka nazwa?

Drzwi dwupoziomowe stały się niezwykle popularne w XVII wieku w Królestwie Niderlandów. Znane są również w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej – a szczególnie holenderskich obszarach kulturowych, takich jak Nowy Jork czy New Jersey. Do rozpowszechnienia tego rozwiązania przyczynili się holenderscy kolonizatorzy Nowego Świata. Drzwi holenderskie stosowane są również w amerykańskich domach typu bungalow.

Po co stosowano drzwi dwupoziomowe?

Zamknięcie dolnej części miało uniemożliwiać wchodzenie zwierzętom gospodarskim do domu oraz stanowić barierę przed opuszczaniem domu przez dzieci. W drzwiach holenderskich stosuje się okucia, które umożliwiają w razie potrzeby równoczesne otwieranie dwóch części skrzydła.

Drzwi holenderskie, źródło fot.: jimhickshomeimprovement.blogspot.com

Różne nazwy tych samych drzwi

Odmienne nazwy określają te same drzwi w różnych krajach.  W polskiej literaturze można spotkać termin drzwi dwupoziomowe [1]. Nazwa drzwi stajenne nie odzwierciedla szerszego zastosowania tego rodzaju drzwi, także w budownictwie mieszkalnym. Niemiecka nazwa Klöntür sugeruje, że otwarcie górnej części skrzydła umożliwiało plotkowanie z sąsiadami.

Rozwiązanie drzwi dwupoziomowych przeniknęło z budownictwa do motoryzacji. W USA drzwi dwupoziomowe stosowane są w zabytkowych wagonach kolejowych oraz niektórych minivanach.

Oryginalna nazwa Tłumaczenie Język
Dutch door drzwi holenderskie amerykański angielski
stable door drzwi stajenne brytyjski angielski
half door drzwi połówkowe irlandzka odmiana jęz. angielskiego
Klöntür drzwi plotkarskie język niemiecki

Literatura:

[1] Jan Tajchman, Drewniane drzwi zabytkowe na ternie Polski


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *