Amerykańskie przedsiębiorstwo Behr, założone w 1947 roku przez Ottho Behra jest mniej znane polskiemu inwestorowi. Postanowiłem jednak podzielić się z Wami moimi spostrzeżeniami odnośnie wybranego przez nich koloru roku 2020 – „Back to Nature”!
Wybierany rokrocznie ‘kolor roku’ ma za zadanie zaprojektowanie tendencji barwnych, które będą modne w następnym roku w dziedzinach, takich jak poligrafia, design, moda czy architektura. Osobno ogłaszane są kolory roku dla lakierów samochodowych. W praktyce nie mamy do czynienia z jednym kolorem roku – każdy z wiodących producentów farb oraz instytutów zajmujących się barwami wybiera swój własny kolor roku. W ich materiałach prasowych znajduje się uzasadnienie wyboru, które przybiera niekiedy formę dobudowanej ideologii. Mimo to, coraz częściej obserwujemy realność globalnego przekazu związanego z nazwą albo kolorem. Przykładowo: Instytut Pantone ogłaszając pod koniec 2018 roku kolor „Living Coral” chciał zwrócić uwagę na ciągły pośpiech społeczeństwa oraz brak czasu na dostrzeżenie piękna natury (ginących rafach koralowych). Pozostałe wybory ekspertów od barw są równie interesujące.
Aranżacje z wykorzystaniem koloru roku
‚Back to Nature’ BEHR
Back to Nature, (o numerze produkcyjnym S340-4) czyli Powrót do Natury. Nazwa wszystko wyjaśnia a sam wybór koloru chyba nikogo nie zaskakuje – mamy do czynienia z zielenią. Kolor roku 2020 wybrany przez markę Behr wyraża troskę o ochronę środowiska, w okresie, w którym płoną lasy Amazonii. Nazwa koloru określa współczesne tendencje zielonej fali, trendu eko, wprowadzania biodegradowalnych opakowań. Powrót do natury to życie w zgodzie z przyrodą, porami dnia i roku.
‘Back to Nature’ to stonowany, jasnooliwkowy kolor, który moglibyśmy nazwać pastelową oliwką. Tutaj pojawia się problem z terminami związanymi z kolorami farb – nawet jeśli widzimy różnicę w odcieniach zieleni – jeden jest bardziej szary, drugi bardziej żółtawy, trzeci bardziej brązowy – nie zawsze potrafimy je nazwać. Z pomocą przychodzi nam lista kolorów w języku polskim w wikipedii 🙂 Zobaczcie zestawienie z podobnymi kolorami:
Nazwy kolorów zawierają niekiedy skojarzenia, które dla określonego obszaru rynku sprzedaży mogą spowodować klęskę marketingową. Pamiętacie wnętrza amerykańskich domów w latach 70-tych? Zieleń avocado królowała na salonach, w kolorze płytek a nawet urządzeń sanitarnych w łazience. Trafnie podsumowała to Dotty Horn z Benjamin Moore:
„Jeśli nazwiesz ten kolor avocado, to na pewno nie sprzedasz go w USA, jeśli nazwiesz go sage (szałwia), to być może…”.
Dotty Horn, Benjamin Moore
Wracając do wyboru marki Behr, Back to Nature kojarzy się z kolorami elewacji wielu amerykańskich domów typu bungalow z charakterystyczną werandą – gankiem. To kolor, który łatwo komponuje się z pozostałymi barwami – harmonijnie i ton w ton z miętą, morską zielenią, limonką; kontrastowo z malinową czerwienią. Barwa należy do grupy kolorów ziemi, jej zestawienie z paletą beżów, brązów i szarości jest zatem oczywiste. Stonowany odcień Back to Nature rzeczywiście koi wzrok wytężony od pracy przy komputerze, regeneruje samopoczucie osób znajdujących się w pomieszczeniu, którego ściany pomalowano na ten kolor – zgodnie z zasadami chromoterapii.


Wszystkie zdjęcia aranżacyjne pochodzą ze strony: www.behr.com
0 Komentarzy