Każdego roku wiodący producenci farb i trendsetterzy barw przedstawiają tendencje odnośnie kolorystyki, która będzie modna w nadchodzącym sezonie. Nie są jednak jednomyślni – każdy z nich przedstawia swój własny ‘kolor roku’. Choć ostatnie słowo należy do Instytutu Pantone, (który swoją decyzję przedstawia na początku grudnia) w tym roku PPG Paints już 10 czerwca ogłosiło wybrany kolor roku: Chinese Porcelain!

Nazwa ma znaczenie! Marketingowe
Chinese Porcelain to w rzeczywistości PPG 1160-6. Nazwa handlowa jest jednak łatwiejsza do zapamiętania niż numer produkcyjny, dodatkowo – buduje odpowiedni klimat – w tym przypadku przywodzi na myśl chińską tradycję i sztukę zdobienia porcelany, bogactwo, luksus, rękodzieło, manufaktury.
W świecie, który wycofuje śmieciowe plastikowe kubeczki i produkty jednorazowego użytku wracamy do wysokiej jakości chińskiej porcelany.
Niebiesko-biała porcelana tworzona przy użyciu tlenku kobaltu pojawiła się w Kraju Smoka już za czasów panowania dynastii Tang (618-907), jednak jej wytwarzanie osiągnęło doskonałość, kiedy władzę objęła dynastia Yuan (1279-1368).

Opis koloru
Chińska Porcelana to niebieski o lekko szarym odcieniu, mniej intensywny od kobaltowego. Choć nazwa sugeruje chińską proweniencję, odcień paradoksalnie kojarzyć może się z motoryzacją (wygląda jak z palety lakierów samochodowych) albo lotnictwem – zbliżony do Air Force Blue (niebieskiego stosowanego przez Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych). Jednym z kolorów roku w 2019 był niebieski Blueprint od Behra (inspirowany barwą tła rysunku technicznego architektonicznego znanego w Stanach Zjednoczonych), jednak był to kolor jaśniejszy i bardziej zbliżony do tonacji szarych. W ostatnich latach obserwujemy stopniową tendencję odchodzenia od barw achromatycznych (bieli, czerni i szarości) we wnętrzach na rzecz palety wielobarwnej. Według Dee Schlotter, senior color marketing manager z PPG Paints: „Niebieski jest najłatwiejszym możliwym punktem wyjścia ze świata barw neutralnych do świata kolorów”. To cenna informacja dla miłośników szarych wnętrz; podążając za trendami kolorystycznymi nie musimy wprowadzać rewolucyjnych zmian, wystarczy jedną ze ścian przemalować na modny niebieski kolor, który doskonale współgra z neutralnymi barwami.
Uzasadnienie wyboru
Eksperci z PPG Paints uzasadniają wybór tej uspokajającej barwy potrzebą ucieczki, eskapizmu od problemów życia społecznego i codzienności. W świecie pełnym pośpiechu i zmian, napędzanym nowinkami technologicznymi, klienci pragną otaczać się barwami wyrażającymi spokój otwartej przestrzeni – odcień nieba, bezkres morza, pozorna linia horyzontu. Najnowsze badania na rynku, dowiodły, że farby w tonacji niebieskiej były najchętniej kupowane – ze wzrostem 34% w stosunku do drugiej najbardziej popularnej rodziny kolorów – barw neutralnych.
Praktyczne wykorzystanie
Wielu, spośród badanych konsumentów, wyraziło opinię, że we współczesnym świecie ‘sen stanowi luksus’. Barwy ścian pomieszczeń, w których przebywamy mają wpływ na nasze samopoczucie. Oferowany przez PPG Paints kolor ma zaspokajać deficytowy towar – zdrowy i spokojny sen. Jako kolor ścian, możemy go wykorzystać nie tylko w sypialni, ale również w salonie, przedpokoju czy gabinecie. Najważniejszą ścianę naszego lokum (dobrze widoczną, w miejscu, w którym goście i domownicy chętnie kierują wzrok) możemy udekorować zgodnie z wnętrzarskim trendem ‘statement wall’ – w tym przypadku pomalować farbą w stonowanym odcieniu Chinese Porcelain, który będzie stanowić doskonałe tło dla galerii obrazów, fotografii, dekoracji czy pamiątek z podróży

Z czym łączyć Chinese Porcelain?
Chińska Porcelana dobrze komponuje się z bielą (zasłon, poduszek) beżami, szarościami oraz barwami metalicznymi. Chociaż modna w ostatnich sezonach miedź stopniowo odchodzi w zapomnienie, niebieski zaproponowany przez PPG Paints możemy łączyć ze stalą (uzyskując chłodniejsze zestawienie), lub cieplejsze, klasyczne – ze złotem. Ciekawe połączenia otrzymamy również zestawiając go z jasną barwą drewna albo grafitem. Tonacje niebieskie pasują do wnętrz nowoczesnych, jak również klasycznych. Chinese Porcelain sprawdzi się w eleganckich wnętrzach w stylu Hampton oraz mniej formalnych – np. pokoju dziecięcym w stylu marynistycznym.
0 Komentarzy